‘TP-Link TD854W’ Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar (Resimli Anlatım)

‘TP-Link TD854W’ Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar (Resimli Anlatım)

Siz değerli makale okuyucularımızla bu yazımızda TP-Link TD854W’ modem için kurulum işlemlerini yazılı ve görsel olarak paylaşacağız.

‘TP-Link TD854W’ modem kurulumuna başlamadan önce kablo bağlantılarının doğru yapıldığından emin olmamız gerekir. Modem arayüzüne girip WAN/ADSL kurulumunu ve kablosuz ağ ayarlarını yapabilmek için modem ve bilgisayar arasına Ethernet kablosunu doğru bir şekilde bağlamamız gerekir. Modemin arka tarafında LAN 1, LAN 2, LAN 3, LAN 4 olmak üzere 4-adet Ethernet girişi bulunur. Kabloyu bu girişlerden herhangi birine bağlayabilirsiniz. Kablo bağlantılarının kontrolünü sağladıktan sonra kurulum işlemlerimize başlayabiliriz.

 

'TP-Link TD854W' Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar_1

 • Öncelikle bir web sayfası açıp, adres satırına ‘192.168.1.1’ yazdıktan sonra Enter‘a basıyoruz.
 • Karşımıza ‘Kullanıcı Adı’ ve ‘Şifre’ isteyen bir pencere gelecektir.
 • ‘Kullanıcı Adı’ kutucuğuna küçük harflerle admin’, Şifre’ kutucuğuna da küçük harflerle ttgalaksi’ yazdıktan sonra Giriş Yap’ butonuna tıklıyoruz.

 

'TP-Link TD854W' Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar_2

 • Karşımıza TPLink TD854W’ modem arayüz şifre değişikliği ekranı gelecektir.
 • Bu kısım sizin tercihinize bağlıdır. Şifre değişikliği yapmak istiyorsanız Şifre’ ve Şifre Onay’ yazan kısımlara yeni modem arayüz şifrenizi girdikten sonra KAYDET’ butonuna tıklayıp şifrenizi kaydedebilirsiniz.
 • Şifre değişikliği yapmak istemiyorsanız Geç’ butonuna tıklayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

 

'TP-Link TD854W' Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar_3

 • ‘TP-Link TD854W’ modem arayüzüne girdikten sonra ekranın üst kısmında yer alan menülerden Kurulum’ bölümüne tıklıyoruz. Açılan sayfadın sol tarafındaki menü listesinde ise ‘WAN’ menüsüne tıklıyoruz.
 • Açılan sayfadaki ‘Güncel ATM VC Tablosu’ (Current ATM VC Table) kısmında ‘İnternet’ seçeneğinin üzerindeki yuvarlak kutucuğu işaretledikten sonra sayfayı aşağı kaydıralım ve burada bizden bilgileri aşağıdaki gibi dolduralım:

VPI: 8

VCI:35

Kanal Modu: PPPoE

Kapsülasyon: LLC

Kullanıcı Adı’ kısmına, internet servis sağlayıcınızın sizlere vermiş olduğu ADSL/VDSL Kullanıcı Adınızı ve Şifre’ kısmına da internet servis sağlayıcınızın sizlere vermiş olduğu ADSL/VDSL Şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

 • Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra ‘Değiştir’ butonuna tıklıyoruz.
 • ‘TP-Link TD854W’ modeminizin WAN/ADSL kurulum ve ayarlarını tamamlamış bulunmaktasınız.

‘TP-Link TD854W’ Kablosuz Ayarları

'TP-Link TD854W' Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar_4

 • ‘TP-Link TD854W’ modemizin kablosuz ağ ayarlarını yapılandırmak için modem arayüz sayfasının üst kısmında yer alan menülerden Kurulum’ menüsüne tıkladıktan sonra, hemen altında yer alan alt menülerden ‘WLAN’ menüsüne tıklıyoruz.
 • Açılan sayfanın sol tarafındaki menü listesinden ise Temel’ menüsüne tıklıyoruz.
 • Açılan sayfada ‘SSID’ yazan kısımda, Türkçe karakter ve boşluk içermeyen bir kablosuz ağ adı oluşturduktan sonra alt kısımda yer alan ‘Uygula’ butonuna tıklıyoruz.

'TP-Link TD854W' Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar_5

 • Karşınıza Wlan yeniden başlatılıyor! Lütfen bekleyiniz…’ uyarısı gelecektir.
 • Bekleme süresi tamamlandığında TP-Link TD854W’ modemizin kablosuz ağ adının değiştiğini görebilirsiniz.

'TP-Link TD854W' Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar_6

 • TP-Link TD854W’ kablosuz ağ güvenlik ayarlarını ve şifresini değiştirmek için, yine soldaki menü listesinde yer alan Güvenlik’ menüsüne tıklıyoruz ve açılan sayfada kablosuz ağ güvenlik ayarlarını aşağıdaki gibi düzenliyoruz:

Şifreleme: WPA2(AES)

‘WPA Doğrulama Modu’ seçeneğini ‘Kişisel’ olarak işaretliyoruz.

‘PSK Anahtarı’ kısmında da TP-Link TD854W’ modeminizin kablosuz ağ şifresini oluşturabilirsiniz. Buraya en az 8, en fazla 64 karakterden oluşan ve Türkçe karakter içermeyen bir şifre girmeniz gerecektir.

 • Bilgieri doğru bir şekilde girdikten sonra Uygula’ butonuna tıklayarak yaptığımız ayarları kaydedelim.

‘TP-Link TD854W’ modem için kurulum işlemlerini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Modeminize kablolu veya kablosuz olarak bağlanıp internetinizi sorunuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

İnternetinizde iyi gezintiler dileriz.

 

Hala internetinizde sorun devam ediyorsa ADSL/VDSL kullanıcı bilgilerinizde hata olabilir veya operator kaynaklı sorun yaşıyor olabilirsiniz; bu durumda internet servis sağlayıcınızla görüşme sağlayabilirsiniz.